Zum Hauptinhalt springen Skip to page footer

OTWARCIE SZOPKI na Dworcu

| wydarzenia

Już po raz dziewiąty na Dworcu Głównym w Münster prezentowana jest szopka bożonarodzeniowa wykonana przez polską szkołę artystyczną w Zakopanem. Oprócz tradycyjnych postaci bożonarodzeniowych, takich jak Maryja, Józef i Jezus, można zobaczyć  inne postacie związane z tematem. W tym roku szopka nosi tytuł: „Betlejem i Europa”, a uważni obserwatorzy mogą dostrzec tam postacie takie jak św. Edyta Stein i św. Teresa z Kalkuty. „Szopka w szczególny sposób porusza kwestię przyszłości Europy z jej chrześcijańskimi wartościami” – powiedziała Małgorzata Wojcik. „Szopka mówi nam, że musimy bronić naszych demokratycznych praw” – powiedział z naciskiem biskup pomocniczy Geerlings, delegat biskupi ds. wspólnot innych języków ojczystych w diecezji Münster – i podał przykłady: czy to poprzez świętą Edytę Stein, zamordowaną w obozie koncentracyjnym Auschwitz w 1942 roku z powodu swojego żydowskiego pochodzenia, czy poprzez świętych Cyryla i Metodego, którzy rozwinęli cyrylicę i w ten sposób szerzyli Ewangelię wśród ówczesnych narodów słowiańskich. Oni, podobnie jak inne postacie w szopce, reprezentują różnorodność, ponieważ „miłosierdzie jako wartość chrześcijańska przeciwstawia się wszelkiej formie nienawiści” – podkreślił biskup Geerlings. 

Otwarciu szopki towarzyszył także Michael Jansen, kierownik ds. zarządzania dworcem oraz burmistrz miasta Klaus Rosenau oraz muzyczny akompaniament chóru dziecięcego Polskiej Misji Katolickiej z udziałem Ks. Proboszcza Mariana Wagnera.

Zurück